مصاحبه با روزنامه شهرآرا

در گفتگو با دکتر مسعود دادخواه متخصص پوست و مو شايع‌ترين علل ريزش مو بررسي شد؛

ريزش موي آندروژنتيك از شايعترين عوامل ريزش مو در مردان و زنان

سميرا منشادي

برخي از افراد به علت‌هاي مختلف موي سر خود را ازدست مي‌دهند و به اصطلاح بي‌مو مي‌شوند. ريختن مو ميتواند تاثير زيادي بر روحيه وحتي اعتماد به نفس آن‌ها داشته باشد. شايد يكي از كابوس‌هاي مردان اين باشد كه موي خود را از دست بدهند و دچار طاسي شوند. همان‌طور كه بارها گفتيم پيشرفت‌هاي علمي در زمينه‌هاي مختلف آنقدر وسيع است، كه بسياري از نگراني‌ها از جمله بي‌مويي و يا طاسي سر را از بين برده است. اگر قصد داريد ،براي كاشت و پيوند مو اقدام كنيد و يا در اين زمينه سئوال و يا ابهامي برايتان وجود دارد مي‌توانيد، مصاحبه ما را با دكتر سيد مسعود دادخواه، متخصص پوست و مو دارای بورد تخصصی، عضو انجمن متخصصین پوست ایران، عضو پزشکان کاشت مو ایران، عضو انجمن پیوند مو آمریکا دنبال كنيد:

آقاي دكتر! افراد از نظر ريزش مو به چند دسته تقسيم مي‌شوند؟

به طور كلي ريزش مو به چندگروه تقسيم مي‌شود، ريزش موي هورموني-ارثي (طاسي يا ريزش موي اندروژنتيك)؛از دست رفتن موها به سبب آسيب‌هاي حاصل از سوانح، سوختگي‌هاو ريزش موي حاصل از تخريب پوست در اثر بيماري‌هاي قارچي در كودكي؛ ريزش موي حاصل از بعضي نواقص مادرزادي؛ ريزش مو به خاطر بيماري‌هاي داخلي و استرس‌ها، ريزش مو به دليل التهابات پوست سر، ريزش مو بر اثر بيماري آلوپسي آره آتا( ريزش موي سكه اي)و ريزش مو بر اثر كشيدن مكرر مو مانند كشيدن مو به هنگام استفاده از اتو كردن موها جزو علل اصلي ريزش مو هستند.  

در خصوص شايع‌ترين ريزش مو توضيح بيشتري بدهيد؟

طاسي هورموني -ارثي و استرسي از شايع‌ترين ريزش‌ها مو مي‌باشند. در طاسي مردانه ريزش مو به طور معمول از زمان بلوغ جنسي كه هورمون‌هاي مردانه افزايش مي‌يابند، شروع مي‌گردد، ولي به دليل تراكم زياد موها و ريزش تدريجي آنها در مراحل اوليه، توسط خود فرد  قابل تشخيص‌ نمي‌باشد و چند سال بعد مورد توجه قرار مي‌گيرد. اين نوع ريزش مو طرح‌هاي مختلفي دارد و گاه با پسرفت خط رويش مو در جلوي سر با يا بدون كاهش تراكم موها جلب توجه مي‌كند و گاهي به شكل كاهش تراكم موهاي جلوي سر و بدون پسرفت خط رويش مو نمايان مي‌شود ولي در اكثر موارد به شكل حالتي بينابيني است. همچنين ما اين نوع طاسي را در زنان البته بيشتر با طرح هاي منتشر و گاهي با نماي باليني شبيه مردان نيز مشاهده ميكنيم. 

آيا اين افراد مي‌تواند از پيوند مو استفاده كند؟

بله. اين افراد با توجه مرحله ريزش  و تراكم موهاي پشت سر و انعطاف پذيري پوست  كه به هنگام معاينه مشخص ميشوند مي‌توانند از اين روش درمان استفاده نمايند.

از ريزش موي سكه اي هم به عنوان يكي از علل شايع‌ ريزش مو نام برديد در اين خصوص توضيح دهيد؟

اين نوع از ريزش مو، يك عامل مهم در از دست دادن موها مي‌باشد. در اين نوع از ريزش مو،قسمت‌هايي از نواحي مودار بدن، معمولا به اشكال دايره اي و با اندازه هاي متفاوت ،دچار ريزش ناگهاني شده و آن ناحيه خالي از مو مي‌شود.در اين بيماري، پيوند مو نبايد انجام شود مگر در مواردي كه مدتهاي بسيار طولاني، ناحيه درگير فاقد مو مانده و به درمانهاي رايج پاسخ نداده باشد.

چه شرايطي بايد داشته باشند؟

اين افراد در صورتي كه سالها از زمان ريزش مويشان گذشته باشد و ريزش مو به وضعيت و پايدار ثابت مانده باشد و به درمانها پاسخ نداده باشد، مي‌توانند كانديد پيوند مو شوند. زيرا غير اين صورت موهاي كاشته شده ريزش مي‌كنند. 

چند روش درماني براي كاشت مو وجود دارد؟

روش‌هاي علمي و غير علمي زيادي وجود دارد كه برخي از آن‌ها تاييد علمي ندارند، اما به طور كلي دو روش آكادميك و علمي وجود دارد كه مورد تاييد مي‌باشد: روش FUT و روشFUE.

در روش FUT چگونه كاشت مو انجام مي‌گيرد؟

در اين روش ، يك باريكه از ناحيه خاصي از  پوست قسمت پشت سر برداشته شده كه اصطلاحا به آن استريپ ميگويند   و محل برداشت شده با استفاده از تكنيك تريكوفيتيك دوخته شده و كاهش تراكمي در ناحيه پشت سر باقي نخواهد ماند. اين باريكه پوست بعدا با استفاده از ميكروسكوپ و توسط تكنسين هاي پيوند مو به رديف هاي به نام اسليور به بعد به دستجات كوچك مو حاوي يك تا چهار عدد مو به نام گرافت، تقسيم ميشود. سپس ناحيه اي كه قرار است در آن مو كاشته شود با محلول خاصي آماده شده و هريك از اين گرافتها در آن ناحيه و با طرح طبيعي كاشته مي شوند. تمام مراحل پيوند مو با بي‌حسي ناحيه‌اي بوده و بيمار مي‌تواند درصورت خستگي چند دقيقه اي قدم بزند و در صورت نياز از نوشيدني و خوراكي استفاده نمايد. بر حسب وسعت ناحيه، زمان عمل تا ٦ ساعت ممكن است طول بكشد و يك جلسه براي پيوند مو كافي است.در اين روش به دليل استفاده از محلولهاي خاص،خونريزي بسيار كم خواهد بود و خط ايجاد شده در پشت سر در صورت استفاده از تكنيك تريكوفيتيك خيلي باريك بوده و بطور معمول قابل رويت نيست.

در  روش ديگر چطور؟

در روشFUE به دليل آسيب‌هايي كه به فوليكولها(پياز مو)  وسلول‌هاي بنيادي مو وارد مي‌شود و تغييرات غير قابل برگشت در ناحيه دهنده مانند فيبروز و سفت شدن پوست و باقي ماندن ضمائم مو( مانند غدد چربي متصل به موها)  و همچنين زمان زياد و جلسات مكرر كه براي عمل جراحي صرف مي‌شود، كمتر توسط مجامع علمي مورد استقبال قرار گرفته است. اما ميتوان از آن براي نواحي كوچكي كانند ابرو استفاده نمود. در اين روش با استفاده از پانچهاي مخصوص، دستجات موها از داخل پوست پشت سر برداشت شده و در ناحيه مور نظر كاشته ميشود. 

آيا ليزر را هم توصيه مي‌كنيد؟

خير. ليزر يكي از روش‌هايي است كه انجمن بين المللي پيوندمو آمريكا در كنگره اخير خود،آن را رد كرده است و اثر بخشي آن زير سوال است. 

چه افرادي كانديد خوبي براي پيوند و كاشت مو نيستند؟

در برخي از بيماري‌ها كه پوست سر علاوه بر ريزش مو دچار التهاباتي مي‌گردد، كه از علايم آن مي‌توان به پوسته‌ پوسته شدن شديد، جوش‌هاي چركي و عميق، التهاب همراه با چرك و يا نازك شدن و  براق شدن پوست سر( كه دربيماريهاي خاصي ديده ميشود) اشاره كرد، پيوند مو ممنوع است مگر اينكه بتوان بيماري زمينه اي را بطور كامل درمان نمود.  

چه نكاتي را بايد قبل يا بعد از عمل جراحي در نظر داشت؟

توصيه مي‌كنيم از ده روزقبل تا ده روز بعد از عمل از خوردن داروهاي مسكن،( به جز استامينوفن) ، ويتامينE  و مكملهاي حاوي آن، همچنين از خوردن كاهو و كلم و كشيدن سيگار خود داري نمايند. پس از عمل، موضع پيوند شده بيمار پانسمان شده و بيمار پس از ٣٦تا ٤٨ ساعت دوش ميگيرد و نياز به پانسمان مجدد نخواهد داشت. بعد از 4روز مي‌تواند از شامپو بچه براي شستوي مو خود استفاده كند. به مدت10روز بعد از عمل ميبايست از انجام ورزش‌هاي سنگين خود داري نمايد.

آيا روش‌هاي ياد شده كاملا رضايت بخش هستند؟

بايد در نظر داشت كه پيوند مو يك روش درماني كاملا تخصصي است.  اگردر انتخاب بيمار، اصول لازم رعايت شده باشد و به بيمار آگاهيهاي لازم داده شده باشدو تكنيك به صورت صحيح انجام شود،نتيجه حاصله هم از نظر بيمار و هم از نظر پزشك رضايتبخش خواهد بود.